Z Tišnova ke klášteru Porta Coeli
Výhled na vrcholy Klucaniny a Květnice, návštěva jedné z nejvýznamnějších českých stavebních památek – kláštera Porta Coeli a spousta příjemných gastro zážitků v cukrárnách, kavárnách a pivovaru. Takhle bohatý je pouhých sedm kilometrů dlouhý pěší okruh z Tišnova, a to můžeme ještě zmínit osvěžení na soutoku řek Svratky a Loučky. Bude-li Vám i toto ještě málo, vyšlápnete si na vrchol Květnice.
Souhrné informace
Vlakem do Tišnova a pak rovnou k radnici
Nejpohodlněji se do Tišnova dostanete linkou S3, která vyjíždí z Židlochovic. Není tedy problém nastoupit do vlaku třeba už v Modřicích, anebo na brněnském hlavním nádraží.
Stanice v Tišnově je sice důležitý, ale romantikou neoplývající dopravní uzel, tudíž se u něj nebudete zdržovat a zamíříte rovnou do historického centra města, kde je naopak různých zajímavostí daleko více.
Centrum Tišnova: náměstí a zdobná radnice
Rozlehlé náměstí Míru je srdcem Tišnova už stovky let . Nejstarší zdroje jej zmiňují již v roce 1233 a archeologické nálezy naznačují, že tu své sídliště měli už lidé v mladší a pozdní době kamenné.
Dnes je náměstí, bohužel, kvůli dlouhému industriálnímu období bez kapky citu pro historii a krásno směskou secesních, funkcionalistických a nehezkých socialistických budov. Město však chystá velký plán revitalizace celého prostoru a možná už za pár let se tak Tišnov dočká velkých změn.
Za pozornost v každé případě stojí zdobná budova tišnovské radnice. Ta původní ze 16. století byla nahrazena novou stavbou z roku 1905 ve stylu pozdního historismu. Sgrafita na fasádě představují výjevy z historie Tišnova, které ztvárnil slavný představitel tzv. moravského folklórního stylu Jano Köhler.
Přes městská zákoutí na Vokounovu vyhlídku
Pod radnicí začíná Cesta hrdelního práva, kterou při tomto výletu sice neprojdete celou, ale aspoň se můžete zastavit u prvního zastavení s názvem Pýcha. Odtud Vás uličky zavedou kolem kostela Sv. Václava do Farské zahrady jako stvořené k rozjímání či krátkému odpočinku s výhledem na zrenovovaný Park pod kostelem.
Ven z města za řeku Svratku Vás vyvede několik souběžných turistických značek. Od nenápadně ukryté sochy sv. Jana Nepomuckého budete pokračovat po modré turistické trase úzkou pěšinou mezi zahrádkami doslova za humny Tišnova. Nedlouhé, ale prudké stoupání Vás dovede na Vokounovu vyhlídku s turistickým přístřeškem, odkud si můžete prohlédnout pěkně z nadhledu celý Tišnov. Vlevo panorama rámuje kopec Květnice, vpravo zase oblíbená Klucanina se stejnojmennou rozhlednou, kam se můžete vydat příště.
Bránou nebe doslova proti proudu času v Porta Coeli
Z vyhlídky dojdete k malému lyžařskému areálu Klínek, který se využívá v létě k travnímu lyžování a v zimě bývá zasněžován jen v případě dostatku vody – zažijeme to ještě? Poté se kolem malebného hřbitova s kapličkou Nejsvětější trojice dostaneme na náměstí 5. května a dále už po žluté rovnou k areálu Kláštera Porta Coeli. Ještě před průzkumem opatství se ovšem nezapomeňte řádně občerstvit v Klášterní kavárně či nedaleké zmrzlinárně, kterou ocení hlavně malí výletníci.
Pak už se Bránou nebes vydáte přímo do areálu opatství, kde doslova nebudete vědět, kam dřív. Dlouhá alej starých lip Vás přenese časem, starý cisterciátský klášter totiž představuje všechny hlavní historické stavební styly, a také proto je areál Porta Coeli jednou z nejvýznamnějších stavebních památek v Česku. Ve 13. století ho založila královna Konstancie jako ženský cisterciácký klášter a je tu dodnes pohřbena i se synem Přemyslem.
Za návštěvu rozhodně stojí Podhorácké muzem. Prohlídky startují v každou celou hodinu a stačí, když se najdou alespoň tři zájemci.
Ujít si nenechejte také Katedrálu Nanebevzetí panny Marie s bohatě zdobeným gotickým portálem v západním průčelí. Pravděpodobně nejcennější stavební část kláštera je kapitulní síň a v ní historií sálající čtenářský pult z kamene. Ale on dokáže celý interiér kláštera návštěvníka doslova pohltit, takže si na prohlídku vyhraďte dostatek času. Až na Vás těch dojmů bude opravdu dost, dopřejte si trošku světských radostí a zastavte se v Pivovaru Porta Coeli.
Osvěžení a sladká tečka za výletem
I když největší klenot Vašeho výletu máme nyní za sebou, ještě Vás čeká řada dalších hezkých míst. Po zelené turistické trase se vydáme až k Cukrárně Cherry, kde se rády zastaví nejen děti, a dále podél říčky Loučky k jejímu soutoku se Svratkou. Svačinku na romantickém místě zejména za parného letního odpoledne doplní brouzdání v obou tocích.
Pak už jenom přejdete po lávce na levý břeh Svratky a podél železniční trati vedoucí do kraje Svratecké hornatiny se vrátíme do výchozího bodu, tedy na nádraží v Tišnově. S kolejemi po boku se nedá zabloudit.
Zdá se vám to málo?
Ještě, než Vás vlak odveze zpět do Brna, můžete si trasu protáhnout o výstup na vrchol Květnice po Lacinově naučné stezce. Stačí jen od soutoku Loučky a Svratky vyrazit po zelené turistické značce proti proudu potoka Besének. Stezka má celkem 13 zastavení věnovaných nejen výjimečnému přírodnímu bohatství Květnice, ale také historii a osobnostem s ní spojených.