Tišnovská pivní stezka
Z Tišnova do Lomnice po lokálních pivovarech a za přírodou severu
Bloumání po tišnovském okolí, piknik v trávě s místními dobrotami a příjemná dvanáctikilometrová procházka po malebné krajině na sever od Brna. Tišnovská pivní stezka není jen o lokálních pivovarech, ale hlavně o příjemném toulání s přáteli. Opravdové překvapení čeká na konci trasy: městys Lomnice, který je neznámou architektonickou a urbanistickou perličkou jižní Moravy. Tak pojďme na to!
Souhrné informace
Vlakem z vyhřátého jihu na pohádkový sever
Výlet vždy začíná už samotnou cestou a tady to platí dvojnásob. Na linku S3 totiž můžete nasednout už v Židlochovicích nebo Modřicích a pozorovat, jak se krajina za oknem postupně mění a vlak se z vyhřátého a vlídného jihu pomalu noří do mnohem tajemnější, divočejší, a hlavně kopcovitější krajiny našeho místního severu.
V Tišnově budete rychle a stejně tak rychle se určitě budete chtít dostat i z místního nádraží, které je sice z hlediska dopravy důležité, ale rozhodně ne malebné. Za zastavení stojí spíše historické centrum města, kam ale nebudeme pospíchat a první zastávku si uděláme ještě v areálu hotelu Červený mlýn, který leží hned za mostem přes řeku Svratku.
Sláva bývalého vodního mlýna patřícího mezi jedny z nejstarších budov ve městě se po okolí znovu rozšířila díky minipivovaru Grádo. Zastavit se na jejich zahrádce a osvěžit se (nemusíte nutně pivem) je před dvanáctikilometrovou trasou skvělý nápad.
Procházka po tišnovských zákoutích
Zastávku v pivovaru ale příliš neprotahujte, protože jste na úplném začátku výletu a vše je teprve před Vámi. Přes most se vrátíte zpět směrem do centra Tišnova až se Vaše kroky protnou s naučnou stezkou Cesta hrdelního práva u zastavení Obžerství. Zamyslete se nad sebou! Celou stezku si můžete projít za hodinku, dvě. Zavede Vás ale na druhou stranu, než nyní míříme, proto ji doporučujeme nechat na příště a spojit s výstupem na rozhlednu Klucanina.
Naše trasa pokračuje do nově zrekonstruovaného Parku pod kostelem. Letitá a na jaře opojně vonící lipová alej lemuje mírně stoupající chodník až k příjemné kavárně s prostornou terasou s výhledem do zeleně a na prolézačky přilehlého dětského hřiště.
Pokračovat budeme ke kostelu sv. Václava a k Farské zahradě, obojí díky vyvýšené poloze nabízí pěkný výhled na širší okolí města. Pokud Vás víc než výhledy zajímá další gastro zastávka, obejděte kostel zprava a na ulici Bezručova se zastavte v kavárně Ztraceno. Kvalita a chuť místní dortíků vás opět navnadí na hlavní téma tohoto výletu.
Výběr lokálních pivních značek v infocentru
V žádném případě nevynechejte zastávku ve skvělém informační centru na náměstí Komenského, kde najdete spoustu letáčků, tipů na výlety, a hlavně ochotný personál. Co byste možná nečekali, tak to je velká lednice plná lahvového piva a plechovek ze všech místních pivovarů. Udělejte si zásoby, které oceníte později na trase.
Na piknik se k pivu bude hodit také něco k zakousnutí, třeba dobroty z blízké prodejny Moravské koláče FÍ-HA. Pak už vás rozcestník v horním rohu náměstí Míru navede na modrou značku vedoucí ven z města. Propletete se ulicemi Tišnova a pak obejdete legendární kopec Květnice z východní strany. Máte-li chuť si výlet trošku opepřit, klidně můžete na Květnici vystoupat buď po značené zelené naučné stezce od rozcestí Pod Malou skálou nebo dobrodružně příkrými pěšinkami místních znalců.
Po modré do Lomničky a Šerkovic
Naše trasa ale vede od rozcestí Pod Malou skálou dál po modré bez větších stoupání či klesání. Projdete poměrně nezajímavou Lomničkou, za níž se nachází soukromý rybník, na jehož březích je spoustu příjemných místeček jako stvořených pro piknik v trávě. To je čas vytáhnout vychlazené pivo či koláče z Tišnova, roztáhnout deku na trávník a na chvilku zapomenout na svět kolem, koukat do nebe a jen si vychutnávat kouzlo okamžiku.
Další dědinou na trase jsou o poznání zajímavější Šerkovice. Minete turistický přístřešek, nádherný platan u potoka Besének, jehož celé údolí je malebným a typickým příkladem českého venkova, a zastavíte se u malé kapličky sv. Anny. Jen pozor na cyklisty, protože se pohybujeme po oblíbené a frekventované Cyklotrase č. 1.
Hihglight na závěr: Lomnice
Zmíněným údolím Besénku se po modré dostanete ke stylové a vkusné výletní restauraci Zámecký mlýn ležící těsně před Lomnicí. Dá se tu nejen skvěle najíst a odpočinout u jednoho ze stolečků rozmístěných v ovocném sadu, ale klidně také přespat (nebo si v zimě užít saunu).
Doufáme, že Vás nezlomí závěrečný stoupák do centra Lomnice, která je slibovaným klenotem na závěr. Na náměstí Palackého budete obdivovat monumentální a bohatě sochaný morový sloup, kostel Navštívení Panny Marie, krásně opravenou faru i radnici a hospodu Panský dům.
Zacházku si udělejte především na Židovské náměstí s nádhernou Synagogou, která za druhé světové války sloužila jako sklad, poté dlouho chátrala a dnešní podobu získala až v roce 1997, odkdy také slouží jako kulturní centrum obce.
Začali jsme dobrým pivem a dobrým pivem také skončíme. Tentokrát v pivnici Genius Noci, kde si taky můžete domluvit exkurzi v pivovaru na druhé straně náměstí v boční uličce Pod Starou farou.
Trasa končí na zdejším autobusovém nádraží (časy odjezdů autobusů do Tišnova si raději nastudujte dopředu). S jedním přestupem na vlak v Tišnově se zase dostanete pohodlně zpátky do Brna.
TIP NA PŘÍŠTĚ
Vydejte se z Lomnice po zelené a žluté na vyhlídku Veselský chlum, poznejte malebnou krajinu Svratecké hornatiny, zavítejte do Doubravníku nebo třeba až na Pernštejn.