Brněnsko Go from Brno Kounicko a Ivančicko Dolní KOunice

Pěší výlet mezi vinohrady do Kounic

Vymysleli jsme a na vlastní nohy pro vás otestovali jednodenní výlet překrásným krajem Kounicka. Zakusíte prvorepublikový šarm Dolních Kounic, pocítíte magického genia loci ruiny tajemného kláštera Rosa coeli, okoštujete lahodné víno např. ve vinařství Jan Plaček. A kdy si výlet protáhnete do Ivančic, zažijete koupačku u splavu jako hrdinové Vančurova Rozmarného léta. Připraveni?

Souhrné informace

Délka trasy
13,8 km
Časová náročnost
4:07 h

Z Brna vlakem, pak už po svých

14kilometrový výlet začněte v Moravských Bránicích. Vyrážíte z Brna? Počítáme s tím. Vlakem z brněnského hlavního nádraží zamiřte do Moravských Bránic linkou S41. A jedete-li autem, dojeďte opět do Moravských Bránic a zaparkujte u nádraží.

Od půvabného bránického nádraží a po většinu výletu vás povede červená turistická značka. První místní vína můžete ochutnat hned v Moravských Bránicích ve vinařství Jan Plaček. Šenkují skvělá vína v útulném degustačním sklepě. A hned z druhé strany bloku domů má vinařství pan Rathouzský. 

Ale přece nezůstanete celý den ve sklepě! Ještě vás čekají parádní scenérie… Jdeme na to. 

Dolní Kounice alias Vančurovy Krokovy Vary 

S vinicemi napravo i nalevo projdete přes Kamenný vrch, krásný výhled se vám nabídne nad Dolními Kounicemi u kaple sv. Antonína ze 17. století, která chrání město spolehlivě před přírodními pohromami. Pokračujte dolů do malebného městečka. Klidně by se mohlo jmenovat Krokovy Vary – tak silně připomíná svým půvabem a maloměstským šarmem Vančurovo Rozmarné léto. Vinařské městečko je známé také kounickou frankovkou. Místní vína ochutnejte například ve sklepě U Dvořáků (děti tu potěší cukrárna). Za rohem si můžete koupit farmářské dobroty v obchodě s nevysvětlitelným názvem Schůzka 7.13.

No a kounické památky...  Které doporučujeme všemi deseti? 

Ano, rozhodně proslulý klášter Rosa coeli. Dnešní zřícenina (hlavně nezastřešené torzo hlavní lodě kostela) má takové kouzlo, že sem jezdí lidé i z pořádné dálky. Tak romantické fotky jen tak někde neulovíte. Klášter můžete prozkoumat sami nebo s průvodcem na komentované prohlídce. (Před návštěvou si zkontrolujte na webovkách otevírací hodiny v aktuální sezoně, ať zklamaně nelomcujete řetězem na zavřených vratech!) 

Kde hrad je i zámek

Na Rosu coeli dohlíží shora hrad a zámek v jednom. Jestli máte dost času, prohlídka je zážitek. Uvidíte během ní lahůdky jako Zelenou světnici, kde chystávali panoše na pasování do stavu rytířského, nebo ukázku hradní hygieny. Pořádají tu víkendové prohlídky, hradní slavnosti lokálních potravin, koštování vín.

A pak ještě místní synagoga. Je jedna z nejstarších na Moravě. To na ní ale není to nejzajímavější. Tahle synagoga není orientovaná do světových stran – jak bývalo obvyklé – ale ve shodě s kouknickými křesťanskými kostely. Po navrácení Židovské náboženské obci v Brně se dočkala citlivého zrestaurování. 

Od synagogy a židovského hřbitova zamiřte po červené zpět mezi vinohrady, kde vás čekají další nádherné výhledy. Červená vás dovede až na konec Nových Bránic. Na nádraží se dostanete přes most nebo můžete pokračovat do Ivančic na další výlet.

A jak zpátky? 

Vlakem z Moravských Bránic linkou S41.

Prodloužení výletu do Ivančic (+7,6km)

Ještě máte energie na rozdávání, letní večery jsou dlouhé a domů se vám ještě nechce? Pokračujte po červené turistické podél řeky (značena i jako cyklo 403). Držte se jí až k železničnímu mostu vysoko nad vámi. Ignorujte značení cyklostezky 403, ta by vás dovedla na nepříjemně frekventovanou silnici. Pokračujte po červené turistické ještě asi 100 metrů a pak těsně kolem vody. Stezka je bezproblémově sjízdná. Celou cestu to bylo krásnou přírodou, ale teď to bude stát obzvlášť za to! 

Prázdninová atmosféra Stříbského mlýna

U Stříbského mlýna si prostě musíte udělat pauzu. A nejlépe koupací. Tady zažijete to pravé rozmarné léto, tady se pořád ještě můžete koupat v řece u splavu. Majitelé louky u řeky dělají vše pro to, abyste se zde cítili jako mistr plovárenský Antonín Důra v Rozmarném létě Vladislava Vančury. V sezoně zaženete hlad i žízeň díky stylovému stánku a grilu. A když budete mít štěstí a majitelé kavárny a galerie ve mlýně budou mít o víkendu otevřeno, zažijete romantiku non plus ultra. 

A ještě na skok do Ivančic

Po koupačce pokračujte až do Ivančic, kolem Ptačího hotelu (první ze souboru plastik Josefa Zahradníka), městské chřestovny a Rozhledny Alfonse Muchy na kopci Réna. Odbočka na ni je u mostu, který vás převede přes řeku a nasměruje na ivančické náměstí. 

Starobylé Ivančice založené ve 13. století si půvab zachovaly do dnešních časů. V 16. století byly Ivančice významným centrem moravské vzdělanosti. Biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav tu zřídil tajnou tiskárnu a odstartoval proslulý překlad Bible kralické. Prima ivančické tipy vám prozradí v místním kulturním a informačním centru (a také mají vždy připravenou nějakou hru s hrací kartou).

Slavní ivančičtí rodáci

Rozhodně musíte vidět historické jádro s renesančními domy a dokonce zbytky středověkých hradeb a dominantu – chrám Nanebevzetí Panny Marie s překrásnou renesanční přístupnou věží. Renesanční je také Stará radnice, ale nejspíš vás na ní zaujme něco jiného. Nebo spíš někdo s velkým N, respektive velkým M – zajděte sem za památkou nejslavnějších rodáků Alfonsem Muchou a Vladimírem Menšíkem. Uvidíte třeba jejich osobní předměty z pozůstalosti. A dozvíte se pikantnosti z jejich života. Představte si třeba, že i tak slavný malíř jako Alfons Mucha jako kluk zlobil... Do kostelní lavice vyryl svůj monogram, dodnes ji v kostele opatrují. 

Jestli chcete na závěr výletu pohárek dobrého místního moravského, tak odpoledne má otevřeno vinařství pana Komarova v centru města.

A jak zpátky? 

Po prohlídce města už domů – vlakem ze stanice Ivančice linkou S41.

Kulinární tip

Kromě návštěv místních vinařství doporučujeme navštívit i tzv. RAF House v Ivančicích. Šmrncovní restaurace s muzeem armádního generála Emila Bočka, válečného pilota RAF servíruje kromě originálních artefaktů pro potěchu oka taky typické britské speciality. 

Mapa trasy
GPX soubor
Ke stažení gpx (104.31 KB) Stáhnout

Délka trasy: 13,8 km

Soubory ke stažení
Kounicko a Ivančicko - mapka s popisem pdf (1.82 MB) Stáhnout