Cyklovýlet do těšanské kovárny krajem Maryši a vína
Prima výlet po literárních stopách všeho druhu – nasytíte tělo i ducha
Na tomhle výletu to literárně odstartujete a o literaturu půjde i ve finiši. Pojďte si poslechnout staroslovanštinu – zásadní jazyk i pro naši dnešní moderní mateřštinu – a prolistovat kopie vzácných rukopisů královny Elišky Rejčky do Památníku písemnictví v Rajhradě. Ochutnejte židlochovická vína nebo židlochovickou Fenzovu meruňku. A hlavně se ocitnete v kraji literární Maryši. Ta skutečná žila právě tady…
Souhrné informace
Na kole krajem Maryši do těšanské kovárny
Vyrážíte z Brna? Dejte se tramvají č. 2 do Modřic až na konečnou nebo vlakem z hlavního nádraží v Brně do stanice Modřice linkou S3. V Modřicích nasedněte na kola a dejte se do Rajhradu k benediktinskému klášteru.
Klášter, který je mekkou literatury
V nádherném barokním komplexu rajhradského kláštera dle návrhu slavného Jana Blažeje Santini-Aichela můžete strávit celé hodiny a nudit se nebudete. Areál s dnešní parádní parkovou úpravou se postupně probouzí z dlouhého očistce, kdy mu dávaly na frak armády všeho druhu. Ve středověku bývaly kláštery oblíbené cíle válečného rabování a Rajhrad si ho užil až až. Od mongolských nájezdů až po pobyt armády v době komunismu. I proto je skoro zázrak, že se přesto dodnes dochovaly dávné rukopisy, vzácný základ místní knihovny. Má 65 tisíc svazků!
Hluboký zážitek nejen pro knihomoly
Zajděte do klášterního Památníku písemnictví na Moravě! V historické knihovně si připadáte tak malincí… a ta výzdoba… jak někde ve Vatikáně. Původní románskou a gotickou podobu přepsal už zmiňovaný Santini-Aichel velkolepou barokní přestavbou. Klenby s nástropními freskami, štuková výzdoba tu i onde, zlatem se nešetřilo. A k tomu podivuhodnosti jako mechanický globus.
Památník je expozicí literatury psané na Moravě – od nejstarších rukopisů z konce 9. století po moderní velikány jako T. G. M. nebo Kundera... A také tu můžete slyšet na vlastní uši staroslověnštinu, zásadní jazyk i pro naši dnešní moderní češtinu.
V muzeu najdete mnoho nečekaných pokladů. Jako korespondenci malířského mága Alfonse Muchy, který měl kořeny v moravských Ivančicích. A že na své rodiště ani v dobách největší slávy nezapomněl a rád přijížděl na návštěvu, dokazuje právě rozsáhlá korespondence uložená tady v Rajhradě.
Ale zpět k dnešnímu výletu. Po kulturním zážitku vám možná vyhládlo. Zaskočte do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019.
Máte raději pivo nebo víno?
Z Rajhradu pokračujte do Blučiny k říčce Litavě (Cézavě). Chcete navštívit vinotéku místních vín v květinářství nebo ochutnat piva z místního pivovaru Xaver? Přejeďte přes mostek do centra. Sportsmani znudění rovinou si odtud můžou vyšlapat k rozhledně Výhon nad Židlochovicemi. Pokračujte do centra Židlochovic a k místnímu infocentru s vinotékou. Nebojte se nudných letáčků. Mají tu certifikovanou vinotéku místních vín a také Fenzovu úrodnou meruňku z proslulých místních sadů.
Do Těšan za Maryšou
Cyklotrasa 5065 vás pak zavede do Těšan. Proč vás sem vedeme? Právě tady prý políbily múzy Aloise Mrštíka, konkrétně ve staré těšanské kovárně, odkud si přivezl inspiraci ke psaní nesmrtelného dramatu o smrtelném Vávrovi a nešťastné Maryši. Stojí tu její rodný dům, je zde i pohřbena (a to Marie Turková-Horáková, která se pro Mrštíka stala předlohou Maryši) – i když tu nenajdete žádné okázalé odkazy a ozdobné tabulky. Můžete ale zajít na oběd do restaurace Maryša nebo o kus dál ve Šitbořicích do vinařství Maryša na košt (můžete i přespat).
Do půvabné historické kovárny ze 17. století, kterou už jsme zmínili, se určitě běžte podívat. Vzalo ji pod ochranná křídla Technické muzeum v Brně. Při speciálních akcích uvidíte v dílně kováře v akci. Dozvíte se, jak kováři pracovali i žili, když měli padla.
V areálu těšanské zemědělské farmy si také můžete koupit místní sýry. (A pokud vás baví folklor, naplánujte si výlet na zdejší Národopisné slavnosti. Krásné vyšívané kroje, usměvaví lidé, ukázky lidových řemesel, speciality na jarmarku… no co vám budem povídat, stavte se.)
A jak zpátky?
Velkým obloukem vinařskými krajem a kolem už zmíněného sklepa Maryša se dostanete do Nosislavi a do Židlochovic na vlak směr domov (linkou S3 směr Brno).
Na cyklovýletech jednomu vyhládne… kam na Židlochovicku?
Na velký hlad zajeďte v Rajhradě do restaurace U Kašny (kousek od podjezdu pod tratí na Městečku). Překvapivou nabídkou a vysokým výkonem si majitelé vysloužili zařazení do prestižního seznamu Gourmet jižní Morava 2019. A s cyklisty tu počítají!
V Židlochovicích velký hlad vyřeší restaurace Za Komínem. Poznáte ji snadno – podle komína, kousek od řeky. A protože jste v kraji slavné literární Maryši, možná zajdete do restaurace Maryša.
Žízeň se v regionu hasí vínem. V Rajhradě vás s klidným svědomím pošleme na Rajhradské klášterní. Osvěžení po cestě čeká v Blučině v Malém domácím vinařství. Vína z ikonického kopce Výhon nabízí vinotéka pana Šťastného v květinářství na ulici Měnínské nebo vinařství pana Hanuše.
Pivaři, vy si nenechte ujít příležitost ochutnat vzorky v blučinském pivovaru Xaver. Vinaři můžou pokračovat do židlochovického infocentra s vinotékou místních vín (a meruňkovými dárky) nebo do biovinařství k panu Válkovi do Nosislavi.
Klášterní sklepy a pivovar
K řeholnímu programu sv. Benedikta patří „ora et labora“ – modli se a pracuj. Práce sestávaly z mýcení lesů, kovářských a truhlářským prací, opisování knih – ale i vaření piva a výroby vína. Pivo se dnes v klášteře nevaří, ale dávnou vinařskou tradici do dnešních dnů nese vinařství Rajhradské klášterní. Je spjato se zdejším benediktinským klášterem. Zmínky o klášterních vinohradech pocházejí ze 14. století, samotné sklepy pak vznikly kolem roku 1690. Dnešní majitelé se rozhodli pokračovat v tradici rajhradského vinařství v roce 2009, prodejna je otevřena ve všední dny.