Cyklostezky permoníků
Vyrazte za historií těžby černého uhlí na jižní Moravě
Zvuk lopat už dávno utichl, doly byly zasypány, a přesto v krajině jen malý kousek od Brna zůstává tolik připomínek na dobu, kdy se v okolí Rosic a Zbýšova těžilo to nejkvalitnější černé uhlí – v nejhlubších dolech u nás. Vydejte se po stopách hornictví a místní historie. Cyklostezka permoníků vás zavede do Muzea průmyslových železnic i Muzea hornictví, uvidíte pozůstatky dolů a vychutnáte si i malebnou krajinu. A máte-li chuť, můžete přidat i koupání a piknik.
Souhrné informace
Vlak z Brna vám zastaví na Zastávce
Nasedněte na vlak linky S4, který jezdí co hodinu z Brna do obce Zastávka u Brna. Netradiční název vůbec neodpovídá tomu, že tu bývalo hornické sídliště. Obec své jméno totiž změnila. Původní název "Boží požehnání" už na těžbu černého uhlí přímo v obci odkazuje daleko přesněji. Detaily o původu jména, místní historii a těžbě uhlí se dozvíte v Regionálním informačním centru – sídlí hned vedle nádražní budovy a „nachytří“ vás na nadcházející cestu tak, abyste přesně věděli, co vidět a kam se kde dívat.
Zastavte se u dolu Julius
Uhlí se v Zastávce těžilo v dole Julius, jehož pozůstatky najdete kousek od nádraží. Zasypán byl roku 1993. Do nedaleké kapličky se chodívali horníci před sfáráním pomodlit za bezpečný návrat ze šichty.
Směrem k dolu Ferdinand do muzea průmyslových železnic
Jeďte po trase č. 5173 – stezka Permoníků. Začíná hned u nádraží a sleduje trať úzkokolejné železnice, po které vlečka z Rosických dolů přepravovala uhlí už od roku 1862. Po ukončení těžby roku 1991 si ji vzali do parády nadšenci z Muzea průmyslových železnic. Z běžného rozchodu kolejí (1435 mm) ji vlastními silami přestavěli na krásnou úzkokolejku (600 mm) a nyní tu pořádají zážitkové jízdy.
Protože cyklostezka kopíruje trať úzkokolejky, skoro nepoznáte, že stoupáte mírně do kopce. Po necelých dvou kilometrech dojedete k zastávce Důl Ferdinand. Prohlédněte si zbytky areálu, můžete dokonce vyšplhat na vrchol dnes již zarostlé haldy. U následující zastávky Babice u Rosic pak cyklostezka úzkokolejku opouští a zavede vás do obce. Náves zdobí kaplička sv. Antonína Paduánského se zvoničkou z roku 1943. Další cestu vám ukáže socha sv. Jana Nepomuckého. Po chvilce najedete na hlavní silnici a po dalších několika set metrech dojedete k železničním přejezdu úzkokolejky, odkud to má vláček, a vy taky, už jenom kousíček do stanice - Muzea průmyslových železnic.
Muzeum je tematicky zbudováno v areálu bývalého dolu Jindřich II, který byl s hloubkou 1550 metrů nejhlubším dolem na černé uhlí v ČR a patřil dokonce k nejhlubším v celé Evropě. Těžní věž byla rozebrána v roce 2015 a na jejím místě najdete památník – komolý jehlan s několika slovy o dolu.
Na návštěvu muzea si vyhraďte dostatek času. Nadšenci před sešrotováním zachránili a ve zdejším depu hýčkají mnoho parních, dieselových i elektrických mašinek a nákladních i osobních vagónků z minulého století. Než se sem vydáte, prostudujte si kalendář akcí, kterých se v průběhu roku koná celá řada. Více na mpz.
Naučná stezka Zbýšovská halda a muzeum hornictví v dole Simson
Pokračujte po silnici do Zbýšova. Přímo v centru obce zve k občerstvení RETRO kavárna a když už jsme u tématu dolování, můžete se odtud vydat ulicí Havířskou na malou zajížďku ke Zbýšovské haldě. Naučná stezka s interaktivními prvky pro děti vás dovede na její vrchol, odkud se rozprostírá krásný výhled na Oslavany a někdejší areály dolů. Jen pozor, na kole nahoru nevyjedete.
Pokračujte k muzeu
Projedete kolem kostela sv. Martina k bývalému Dolu Simson. Důl patří k nejstarším v oblasti, rubat tu začali už v půlce 19. století. Už z dálky uvidíte krásnou secesní věž, která je technickou památkou. Veřejnosti se však otevírá jen několikrát do roka (termíny na mikroregionkahan). V areálu dolu současně zdejší nadšenci pracují na zprovoznění Muzea hornictví.
Okolo bývalé cihelny k brodům Zakřanského potoka
Další zajímavostí, kterými Zbýšov oplývá, je zrekonstruovaná budova historické cihelny. Od dolu Simson je to zajížďka jen něco přes kilometr. Na příjemném místě uprostřed přírody si můžete prohlédnout jak fotogenický exteriér stavby, tak malou expozici pálení cihel v přilehlém domku.
A tím dáváme Zbýšovu sbohem. Sice byste se ještě mohli nechat zlákat návštěvou koupaliště s tobogánem, ale nebojte, tipy na koupání u rybníků v přírodě teprve přijdou. Jako osvěžení Vám zatím budou muset stačit mělké brody Zakřanského potoka, k nimž se svezete svižným sjezdem po lesní cestě. Držte si klobouky!
Nejstarší kostel v okolí najdete v Lukovanech
Až přijedete do Lukovan, neváhejte a dopřejte si malou odbočku k nejstaršímu kostelu široko daleko – byl postaven už ve 13. století. Původní románská stavba prošla na začátku 18. století přestavbou v barokním slohu. Turistický přístřešek hned v sousedství je příhodným místem k posezení ve stínu.
K letnímu cyklovýletu patří koupání
Přibližně ve třetině cesty mezi Vysokými Popovicemi a Příbramí můžete odbočit k rybníku Žleby. Idylické to místo nabízí skvělé osvěžení. Deku můžete rozprostřít na travnatých březích nebo se usadit v zánovním přístřešku.
Dobrodružnější povahy odtud mohou zamířit k dalšímu rybníku Kuchyňka po lesních a polních cestách, ostatním doporučujeme návrat na silnici a dojet nejprve do Příbrami. Netradiční kapli sv. Floriána a Panny Marie na návsi rozhodně nepřehlédnete. Architekt Aleš Fiala za unikátní stavbu získal ocenění v soutěži novodobých sakrálních staveb.
Slíbená odbočka k rybníku Kuchyňka je snadná – z návsi pojedete přesně kilometr po žluté značce. I zde můžete využít k odpočinku travnatých břehů či přístřešek, jen tak si posedět anebo si i pěkně zaplavat.
Boží muka a smírčí kříž u Zakřan
Až se budete zase řítit po cyklostezce Permoníků, nenechte si uniknout krásné výhledy na jižní Moravu se siluetou Pálavy, které se otevírají z nově vysazené třešňové aleje hned za Příbramí. Následně ještě můžete odbočit k Příbramskému mlýnu, jehož rozlehlá budova již nefunkčního stavení připomíná zašlou slávu vodních mlýnů v regionu. Objekt je bohužel nepřístupný.
Až se opět vyhoupnete z údolí do rozlehlých lánů, před Zakřany přibrzděte u fotogenických božích muk. Nedaleko nich se poněkud nenápadně v trávě ukrývá pozoruhodný smírčí kámen.
Jakmile necháte Zakřany za zády a zanoříte se do stínu Babického lesa, máte vyhráno. Až do Zastávky to bude už jen z kopce. Ale ve sjezdu opatrně, ať vás zpět do Brna nevezete rychlejší dopravní prostředek než vlak.